festivals lampa

Festivāls Lampa un seksisms. Pieredzes stāsts un viedoklis.

Man ir nedaudz prieks, ka šī bloga titulbildē redzamais diskusijas nosaukums pēc daudzu cilvēku norādēm uz tā netaktiskumu tika tomēr nomainīts uz ko labāku. ⬇️

Kāpēc man ir tikai neliels prieks? Jo tāpat kā šī bloga virsraksts, arī diskusijas jaunais nosaukums kaut ko pasaka jau pats par sevi un nes vēstījumu par to, ka šeit ir tēma, kurā vērts pameklēt plusus un mīnusus, gan jau kaut kas tur ir.

Pirmkārt, tur nav vērts meklēt plusus mīnusus. Sievietes pieņem lēmumus vismaz tikpat labi, cik vīrieši. Paskatieties uz vidējiem dzīves ilgumiem, noziegumu izdarīšanu un citiem rādītājiem. Mana personīgā pieredze arī atbalsta skatījumu, ka sievietes pieņem labākus lēmumus.

Otrkārt, kāpēc “sievietes un lēmumu pieņemšana”? Kāpēc ne “vīrieši un lēmumu pieņemšana”? “Homoseksuāli cilvēki un lēmumu pieņemšana”? Liktos bišķi par traku? Dabūtu iekšās? Domāju gan. Par sievietēm gan ar šādu diskusijas nosaukumu drīkst parunāt. Līdztiesība my ass.

Treškārt, arguments, kurš man tika izklāstīts twitterī, ka tas ir bijis tikai, lai piesaistītu uzmanību (kas arī esot izdevies), šķiet īpaši cinisks šī brīža situācijas pasaulē kontekstā, kad sievietēm tiek atņemtas tiesības pieņemt lēmumus par savu ķermeni gan ASV, gan tepat Polijā.

Ceturtkārt, come on. Lampa gluži vienkārši var labāk. Nav taču amatieru stunda.

Festivālu Lampa organizē tiešām godājami komunikācijas profesionāļi, kuru sarakstu var aplūkot Lampas mājaslapas apakšā. Komunikācijas profesionāļi zina (un šie tiešām ir vieni no labākajiem – bez ironijas), ka lielākā daļa cilvēku par virsrakstu tālāk nelasa. Ņemot vērā, ka konkrēto diskusiju noskatīsies ļoti ierobežots cilvēku skaits, kurš ir mazāks par to cilvēku skaitu, kas būs redzējuši virsrakstu mājaslapā, linkos uz diskusiju sociālajās platformās un reklāmās(?), daudzu cilvēku galvās tiek iedēstīts atvērts jautājums vai sievietēm tiešām vajadzētu pieņemt lēmumus.

Man ir ļoti žēl, ka man ir jāraksta šis bloga ieraksts par tik vienkāršu lietu kā cieņas izrādīšanu vienam dzimumam un virsraksta uzrakstīšanu, kas nesētu idejas par to, ka šis dzimums varētu nespēt pieņemt lēmumus. Man arī būs žēl, ja šis beigās būs iemesls kāpēc es neapmeklēšu visādi citādu foršu pasākumu un nesatikšu jūru ar lieliskiem cilvēkiem, bet ir lietas, ko es neatbalstu un tad es tās neatbalstu principāli un līdz galam, kaut vai ar vienkāršu neierašanos bezmaksas pasākumā.

Ja kādam ir jautājums, vai tiešām festivāls Lampa ir tas pasākums/organizācija, kam vajadzētu uzbrukt par seksismu, tad es gribētu teikt, ka Lampa pa šiem gadiem ir pacēlusi augstu latiņu, zem kuras līst nevajadzētu. Un sev tuvākos cilvēkus un organizācijas es tiesāju bargāk nekā visu pārejo, jo tieši tie kaut ko pasaka arī par mani.

Šo taču ir tik vienkārši izlabot. Man vajadzēja 3min, lai uzrakstītu šos nosaukumus, kas visiem ļautu justies labāk (drīkst izmantot jebkurš) ⬇️

***