farm-sheep-resting

Kur aitas, tur influenceri

Šie būs mani 2 centi par influenceru mārketingu Latvijā. Iemesls – SPKC vārgulīgā komunikācija situācijā, kurā viņi par influenceri ir izvēlējušies dāmu, kura gandrīz līdz pat augustam ir runājusi par Covid-19 neesamību, aicinājusi nevilkt maskas un citādi izpildījusies.

SPKC kļūdījās un varētu to vienkārši atzīt

Nu, pavisam vienkārši – Tu nedod komunikācijas platformu cilvēkam, kurš pirms tam ir gvelzis muļķības par Tavu zīmolu, iestādi, uzņēmumu vai produktu.

Kāpēc? Jo tādā veidā Tu pats šim cilvēkam iedod leģitimāti. Ja cilvēks, kurš seko Maijai jau pasen, tagad redz, ka viņa ir ir SPKC runas persona, tad tas liek domāt, ka SPKC ir pilnīgā mierā ar to, ko šī persona ir teikusi pirms tam.

Analoģiski – vēl pavisam nesen mums ļoti patika rādīt ar pirkstiem uz uzņēmumiem, kuru baneri parādījās dažādos viltus ziņu portālos. Šis ne ar ko neatšķirās. Tu nedod naudu un neatbalsti ziņu kanālus, kas ražo apšaubāmas kvalitātes saturu.

“Mums ir jāsasniedz Maijas auditorija”

Mani ļoti interesē, kas ir tā auditorija, kuru nevar sasniegt ar FB/IG reklāmām. Piemetināšu, ka, lai sasniegtu 1000 cilvēkus praktiski jebkurā auditorijā Latvijā, Facebook/Instagram reklāmā ir jāiztērē max 2€.

Ja Maijai ir 71 000 sekotāju, šos cilvēkus var sasniegt iztērējot 140€ un pie reizes nesamaksājot cilvēkam, kurš vairākus mēnešus ir publicējis lietas, kas apdraud mūsu vecvecāku dzīvības.

Arguments par to, ka Maijai (vai jebkuram citam vietējam influencerim) ir pieeja kādai auditorijai, kas nav citādi sasniedzama, ir muļķības.

Kā aģentūra to varēja pieļaut?

Ļoti vienkārši. Influenceru mārketings Latvijā ir bardaks, kurš tiek paslēpts aiz skumjiem nano un mikro influenceru topiem, kaut kādiem engagement rate un vēl nezin kā.

Tam visam pa vidu vēl ir Maijas dibinātā influenceru biedrība, kura tiek minēta rakstos par šīm tēmām. Kāpēc tas tiek uztverts nopietni? Tur ir fckn 18 biedri. LOL.

Es nekad neesmu redzējis nevienu influenceru kampaņu, kurā pret samaksāto influenceriem (un citiem ar kampaņu saistītiem) izdevumiem būtu pretī pierādāmi pārdošanas rezultāti.

Jā, es esmu dzirdējis stāstus, kur viens IG storijs esot pārdevis 20 ādas somas un viss esot atpelnījies, bet tas ir līdzīgi kā kādreiz tika pasniegts draugiem.lv stāsts par lapu “Stilīgi apavi”, kas izauga par īstiem veikaliem.

Viens šāds stāsts uz tūkstošiem gadījumu.

Kā var nesolīt.

Morāle? Varbūt nevajag skriet pakaļ visam spīdīgajam

Ja Tev nav kārtīgi sakārtota mājaslapa, salikta analītika, retārgetinga un pārdošanas kampaņas, komunikācijas stratēģijas un skaidrs plāns kā influenceris iekļausies šajā kokteili, tad influenceru mārketings nav Tev.

Influenceru mārketings nevar būt vairāk kā 10% no pārējām aktivitātēm.

Un padomājiet pēc būtības. Nevar dot infuencēt būvniecības preces cilvēkam, kas ikdienā runā par nagu lakām. Tas vienkārši izskatās smieklīgi, lai vai ko katras aģentūras iekšējā datubāze saka par to, kurš influenceris ir mega šobrīd.

Es esmu skeptisks par influenceru mārketingu un šādi keisi manu nostāju, ka ar to nodarbojas pārsvarā amatieri, tikai nostiprina.

***