hand-sanitizer-face-masks-and-letter-tiles-spelling-safe-hands

Latvija vs. Covid-19 – mēs pārdzīvosim, bet moš varēja labāk

Sāksim ar svarīgāko – Covid-19 nav gripa, vakcinēties ir saprātīgā izvēle un pilnīgi viss nav slikti. Mūsu medicīnas sistēma, piemēram, vēl strādā (2020/12/29), bet no otras puses – mūsu medicīnas personāls ir tik rūdīts, ka Veselības ministriju varētu vadīt arī mērkaķi (atskatoties pagātnē, droši vien ir bijuši brīži, kad nav bijis tālu no patiesības) un slimnīcu logos tik un tā spīdētu gaisma.

Dažas lietas gan man šobrīd nedod mieru. Diemžēl mūsu valstī nav pierasts dalīties ar informāciju un statistikas datiem pārskatāmā formātā, kas arī ir radījis daudz neizpratnes par to, kas notiek.

Cilvēki, kas apzina inficētos un dara to jau kopš pavasara – viņu ir par maz un nav jābūt ministram, lai to zinātu. Par to, ka esmu kontaktpersona, es uzzināju 5. dienā pēc kontaktēšanās, jo cilvēks normāli mani informēja, ka saņēmis pozitīvu analīžu rezultātu. SPKC zvans mani sasniedza 9. dienā pēc kontakta (bija mēģinājuši 8. dienā, ko redzēju pēc neatbildēta zvana uz kuru atzvanīt neizdevās). “Apturi covid” aplikācijas kods laikam steigā arī netika sagatavots, kas nozīmē, ka ne es, ne arī kāds cits šo svarīgo notifikāciju nesaņēma.

Mēs nevaram būt efektīvi, ja cilvēki nezina, ka varbūt ir vīrusa pārnēsātāji. Šeit ietaupītie eiro (vai neprasmes dēļ neieliktie) ir viens no pamatakmeņiem vīrusa izplatībā. Ja mēs vēl pieliekam klāt ne visai ērti pieejamo testēšanu un citus trūkumus, var padomāt, ka tiek likti šķēršļi, lai apzinīgie pilsoņi laicīgi uzzinātu, ka ir saslimuši. Testēšana un kontaktpersonu apzināšana ir pamatu pamats, bet šo vilcienu jau esam palaiduši garām. Izlietu ūdeni varbūt nesasmelsi un šobrīd tas ūdens jau ir sasūcies starp dēļiem.

Ierobežojumi – kur ir dati no pavasara, vasaras, rudens par to, kur notiek inficēšanās? Šī brīža ierobežojumi man šķiet pokazuha. Sorry, bet visu gadu skatoties uz pilnajiem trolejbusiem, atceroties “ventilētās” klases telpas no skolas laikiem un to, ka birojdatorcilvēki iet uz darbu, man grūti saprast, kāpēc es nevaru sēdēt kafejnīcas āra terasē un dzert kafiju.

What’s up, ka nav atcelti visi atvieglojumi sabiedriskā transporta lietošanai? Es baigi negribu noticēt, ka visi cilvēki virs 70 sabiedriskajā dodas kritiski svarīgās darīšanās.

Kāpēc mēs neizmantojam CO2 sensorus, lai kontrolētu dažādu iestāžu ventilēšanu? Ja bērnu drošības/veselības/labsajūtas labad mēs ziemās pie noteiktiem mīnusiem esam paredzējuši, ka skola nav jāapmeklē, tad kāpēc ar citu mērierīci (termometrs vs. CO2 sensors) mēs nevaram to pašu izdarīt ar ventilāciju? CO2 ir virs 800? Visi brīvi, te atrasties nedrīkst. Piemērojams jebkurām komerciālas izmantošanas telpām, izglītības iestādēm un sektu nojumēm.

Plāns – mums esot kaut kāda taktika (ķip stratēģija, bet reti kurš saprot atšķirību), bet viss, ko es redzu, ir ad-hoc lēmumi. Nav tā, ka šī ir jauna ideja.

Nav taču sarežģīti. Komplektā ar to, ka mums pietiktu epidemiologu, lai atrastu, kuras vietas ir tās, kuras mums “iedod” visvairāk C-19, mēs varētu šo pasākumu vadīt daudz prasmīgāk. Uztaisam kaut vai digitālu aptauju. Nu neesam taču izsmēluši visas iespējas.

Šobrīd lēmumu pieņemšana atgādina pēdējo vakaru pirms bakalaura darba dedlaina.

Tad, kad ir skaidrs, ka cilvēkiem nevajadzētu iet uz veikaliem, mēs varam ātri ne-primārās preces aplikt ar palielinātu PVN. Gribi pannu? Būs divreiz dārgāk, jo PVN šim pirkumam tagad ir 121%. Plus arī būtu kāds lieks eiro medicīnas nozarei. Nebūtu jāvāc ziedojumus, lai pirmās līnijas varoņiem aizvestu pusdienas. Tas arī daudz noderīgāk par slavas vārdiem medijos vai statujām pie LNMM. Varbūt pat sanāktu pa normālam kafijas automātam slimnīcās. Varējām sākt jau rudenī. Katram maigajam lūgumam klāt varēja būt maigs nodoklītis. Īzī, jo ar PVN likmēm spēlēties mēs jau mākam.

Es visu gadu esmu bijis pacietīgs, neesmu pārāk pārkāpis noteikumus, neesmu citus motivējis tos pārkāpt, bet vienā brīdī tā paļāvība uz šī brīža vadību ir sākusi ļodzīties. Es neredzu stratēģiju un es neredzu, ka kādam ir kaut aptuvena nojausma kā no A nokļūt uz B.

Sākam pls likt naudu un resursus tur, kur toč zināms, ka ātrāk tiksim uz priekšu. Es te varbūt zīmēju pilis debesīs, bet unikālas problēmas prasa unikālus risinājumus. Vislabāk būtu bijis sākt jau vakar.

Visiem veselību, stay negative.

***